Loading…

Sistemi i UP’së lejon që të shkelet ligji

  • 26/02/2017 | 22:45

Sistemi i UP’së lejon që të shkelet ligji

Universiteti i Prishtinës shkel ligjin e vet, duke ua lejuar studentëve që të paraqesin një provim më shumë se 3 herë, pavarësisht se me statut nuk lejohet më shumë se kaq.


Programi online SEMS i UP-së, ku bëjnë pjesë të dhënat online të studentit, siç janë paraqitja e provimeve, notimi etj, nuk e detekton paraqitjen e provimit që mund të jetë bërë mbi tri herë.

Vetë stafi i Universitetit ia ka prezantuar KTV-së së paku dy raste kur studentët, identiteti i të cilëve është mbrojtur, kanë paraqitur të njëjtin provim njëri 5 dhe tjetri 12 herë.

Studentët e anketuar e pranojnë se u ka ndodhur që një provim e kanë paraqitur më shumë se 3 herë, por nuk ua ka ndaluar askush.

Drejtues të Universitetit pranojnë se rastet e tilla kanë qenë të shumta, por nga ky vit akademik, do të ndalohen këto dukuri.

Sipas Sekretarit të UP-së Esat Kelmendi perfeksionimi i programit SEMS, do të sjellë rregull nëpër të gjitha departamentet.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë