Loading…

Si u bë kryqi simbol i krishterimit

  • 07/02/2017 | 22:44

Si u bë kryqi simbol i krishterimit

Feja e krishterë ka shumë simbole, në fillim kishin disa vizatime të peshkut e cila ka simbolizuar historinë e ungjillit, pastaj një bari i cili simbolizoi ardhjen e Jezusit, më pas edhe pëllumbi që simbolizonte frymën e shenjtë, por më i njohuri nga ta është kryqi.

 


Kryqi është njëri ndër simbolet më të vjetra në botë, dhe është simbol i pothuajse të gjitha qytetërimeve të lashta të tilla si Kina, Egjipti dhe Amerika Qendrore, si dhe gjithashtu përdoret si motiv në artin afrikan.

Kryqi tregon integritetin, kryqëzimi i dy vijave do të thotë njëra femër (horizontale) dhe tjetra mashkull (vertikale) ngase këto të dyja janë përmasat e kohës dhe hapësirës, materies dhe shpirtit, trupit./gazetametro.net

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë