Loading…

Si t’i shmangni njerëzit që nuk ju pëlqejnë

  • 13/08/2022 | 18:02

Si t’i shmangni njerëzit që nuk ju pëlqejnë

Jeni menduar ndonjëherë se si vallë t’i evitoni disa tipa që nuk mund t’i duroni? Epo atëherë ndiqni këto këshilla.


Shmangni punën në të njëjtin ekip

Ju mund të duhet të bëni një kërkesë për të ndaluar punën me ta. Kur nuk ju pëlqen dikush me të cilin punoni, mund të detyroheni të ndërveproni me të më shumë sesa të pëlqeni; megjithatë, sa herë që keni një aftësi për të ndikuar në situatën tuaj, përpiquni të shmangni punën e drejtpërdrejtë me ta. Kjo mund të jetë një zgjedhje që ju jeni në gjendje të bëni ose një kërkesë që mund t’ju duhet të parashtroni për të krijuar një situatë më të mirë pune për veten tuaj.
Nëse jeni në një ekip me dikë që nuk ju pëlqen, mund të konsideroni t’i kërkoni me respekt shefit tuaj që t’ju transferojë në një ekip tjetër. Por sigurohuni që të përqendroheni në punën/produktivitetin tuaj, jo vetëm në ndjenjat tuaja personale.

Kufizoni komunikimin.

Mos u përfshini në biseda të vogla ose mos bëni pyetje për jetën personale të personit.Ndonëse është e vërtetë që nga pikëpamja shoqërore nuk jeni të detyruar të bëni biseda të gjata me këdo që nuk dëshironi, ndonjëherë kjo nuk ndodh në punë apo shkollë. Mund t’ju kërkohet të ndërveproni me njerëz që nuk ju pëlqejnë në një mjedis profesional.
Në raste të tilla, mbajini bisedat sa më të shkurtra.
Për të përfunduar një bisedë me hijeshi, bëni gati një linjë daljeje. Provoni të thoni: “Kam shumë punë për të bërë, kështu që nuk kam kohë të flas tani”.
Kur është e mundur, zgjidhni të korrespondoni me email ose me telefon dhe jo ballë për ballë.

Merrni parasysh ndryshimin e orarit tuaj

Sigurohuni që ia vlen të riorganizoni orarin tuaj për të shmangur personin. Një mënyrë për të shmangur njerëzit që nuk ju pëlqejnë është duke qenë proaktiv për të ditur se ku do të jetë ai person në momente të caktuara. Mendoni se cili është orari i tyre dhe rregulloni tuajin në mënyrë që të shmageni njëri tjetrit.
Para se të filloni të riorganizoni jetën tuaj për të shmangur dikë, merrni pak kohë për të vlerësuar atë që është e rëndësishme për ju.
Filloni të hyni në punë pak herët, në mënyrë që të mund ta përfundoni ditën tuaj pak më herët nëse kjo do t’ju ndihmojë t’i shmangni ato.

Mendoni të provoni disa aktivitete të reja

Nëse takoni dikë që nuk ju pëlqen gjatë aktiviteteve në shkollë, mund të dëshironi të provoni disa aktivitete të ndryshme në mënyrë që ta shmangni këtë person pa shkaktuar një skenë. Kjo është një mënyrë e shkëlqyeshme për të hequr veten nga situata pa e bërë të qartë se nuk ju pëlqen ai person.
Kjo mund të jetë një ide e mirë nëse tashmë po kërkoni të degëzoheni dhe të provoni gjëra të tjera, por përpara se të ndaloni aktivitetin tuaj, duhet të merrni parasysh nga çfarë po hiqni dorë për të shmangur këtë person. A jeni i gatshëm të sakrifikoni një hobi apo aktivitet që ju pëlqen vërtet?

Bëni miq të rinj

Provoni të shtoni më shumë njerëz në rrethin tuaj shoqëror për të kaluar kohë me të tjerët. Një arsye pse vazhdoni të takoni një person që nuk ju pëlqen mund të jetë sepse shoqëroheni me të njëjtët njerëz. Nëse është kështu, merrni parasysh zgjerimin e rrethit tuaj shoqëror për të përfshirë njerëz të rinj, në mënyrë që të paktën të keni një dalje larg nga personi që nuk ju pëlqen.
Nëse jeni në të njëjtin grup studimi, përpiquni të zgjeroni rrethin tuaj shoqëror dhe gjeni një grup të ri studimi për t’u bashkuar.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë