Loading…

Si të shpëtojmë nga buzët e plasaritura

  • 28/01/2023 | 11:08

Si të shpëtojmë nga buzët e plasaritura

Buzët e plasaritura mund të jenë të bezdisshme, të dhimbshme dhe madje të shkaktojnë gjakderdhje. Qoftë moti apo balsami i keq i buzëve, ka gjëra që mund të bëni për të parandaluar dhe hequr qafe buzët tuaja të thata dhe të plasaritura.


Buzët e plasaritura kanë shumë shkaqe. Për shkak se buzët nuk përmbajnë gjëndra vaji, si pjesa tjetër e lëkurës suaj, ato janë të prirura për t’u tharë. Pra, si mund ta parandaloni thatësinë në radhë të parë?

Parandalimi i buzëve të plasaritura

Mos i lëpini.

Lëpirja e buzëve vetëm i thanë ato më shumë. Për shkak se pështyma avullon shpejt, buzët tuaja janë më të thata pasi i lëpini se sa ishin më parë.

Mos përdorni balsam buzësh me shije.

Nëse vendosni një balsam me shije ju prireni që sërish buzët tuaja t’i lëpini. Ndonëse balsamet e buzëve me shije mund të jenë argëtuese, ato mund të çojnë në një gojë të thatë dhe të plasaritur.

Përdorni krem ​​kundër diellit.

Nëse dita është shumë e ngrohtë, përdorni një balsam buzësh me krem ​​kundër diellit. Do të ndihmojë që buzët tuaja të mos digjen.

Mbuloni gojën kur jeni jashtë.

Ajri i ftohtë veçanërisht mund të thajë buzët tuaja. Mbulimi i tyre me një shall kur dilni në temperatura të ftohta mund t’ju ndihmojë t’i mbani ato të mbrojtura.

Largohuni nga aromat.

Mund të keni buzë të ndjeshme që irritohen kur bien në kontakt me parfume, ngjyra ose aroma. Pra, mbajini produktet kozmetike larg nga goja juaj.

Qëndroni të hidratuar.

Sigurohuni që të pini shumë ujë për të shmangur dehidratimin, i cili mund të çojë në tharjen e lëkurës dhe buzëve.

Si ti trajtojmë buzët e plasaritura?

Nëse tashmë keni buzë të thata dhe të çara, këto metoda parandaluese mund t’i pengojnë ato të përkeqësohen. Por ka edhe më shumë që mund të bëni për t’i ndihmuar ata të shërohen më shpejt.

Eksfolioni butësisht

Kur buzët tuaja janë të çara, ato mund të jenë të ashpra dhe të fillojnë të zhvishen. Heqja e lëkurës që nuk është plotësisht e vdekur, megjithatë, mund të çojë në gjakderdhje dhe dhimbje – prandaj kini kujdes. Aplikoni një eksfoliues të butë si një pastrim sheqeri me gishtin tuaj. Sigurohuni që ta ndiqni me një hidratues të mirë, shkruan healthline.

Blini një skrab me sheqer buzësh në internet.

Hidratoni

Përdorni një hidratues për të parandaluar tharjen e mëtejshme të buzëve. Produktet që përmbajnë dyllë blete ose naftë punojnë për të mbajtur lagështinë. Fërkoni më shumë gjatë natës përpara se të flini. Pomadat si vaji i kokosit, gjalpi i kakaos, vazelina dhe madje edhe locionet e trasha të trupit janë opsione të mira.

Blini një hidratues buzësh.

Kur kombinohen me metodat e parandalimit të mësipërme, vetëm këto dy trajtime mund të shpejtojnë shërimin e buzëve të plasaritura.

Nëse zbuloni se buzët tuaja thjesht nuk do të shërohen, mund të ketë një gjendje themelore për të fajësuar dhe ju duhet të shihni një mjek

Buzët e plasaritura mund të infektohen, pasi bakteret mund të hyjnë përmes çarjeve dhe gërvishtjeve. Kjo njihet si cheilitis dhe duhet të trajtohet nga një mjek.

Ne të gjithë vuajmë nga buzët e thata dhe të plasaritura në një moment. Dhe në shumicën e rasteve, vëmendja e kujdesshme dhe parandalimi janë çelësi për t’i bërë buzët tuaja të duken dhe të ndihen më mirë./Gazeta Express

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë