Loading…

Si të shmangim lëndimet trupore gjatë dimrit

  • 05/12/2022 | 16:27

Si të shmangim lëndimet trupore gjatë dimrit

Gjatë ditëve të dimrit, kur temperaturat ulen dhe bora bie, shumë njerëzit janë entuziast për të vizituar vende të ndryshme të zbavitjes dhe skijimit. Argëtimi dimëror është në mendjen e tyre, jo lëndimi. Megjithatë, nëse nuk përgatiteni me mend për aktivitetin tuaj të preferuar, është e lehtë të keni një fatkeqësi, transmeton Gazeta Metro.


Sipas Komisionit të Sigurisë në SHBA, gati 200,000 njerëz u plagosën në vitin 2018 gjatë pjesëmarrjes në sportet dimërore.

Shkaku kryesor i këtyre lëndimeve ishte kryesisht nga skijimi në dëborë, snobordi, patinazhi në akull, udhëtimi me sajë me sajë dhe rrëshqitja. Shtrëngimet, sforcimet, dislokimet dhe frakturat ishin të zakonshme, por edhe tronditje dhe lëndime të tjera në kokë.

Pothuajse 20% janë të përfshira lëndimet e kokës, të cilat lidhen me ski dhe snowboard që ndodhin çdo vit në Amerikën e Veriut. Kirurgu orotpedik në Chicago, Brian Cole, ka shprehur se ai shqetësohet më shumë për lëndimet e kokës.

Shumë lëndime në kokë mund të parandalohen thjesht duke veshur një helmetë, diçka që të rinjtë në veçanti mund të ngurrojnë ta bëjnë, tha Dr. Scott Smith, një kirurg tjetër ortopedik dhe specialist i mjekësisë sportive në Texas Orthopedics, Sports & Rehabilitation Associates.

Një praktikë tjetër e zgjuar është të ushtroheni me një shok në vend që të shkoni vetëm. Në këtë mënyrë, dikush do të jetë aty për t’ju ndihmuar nëse lëndoheni. Është gjithashtu e rëndësishme të bëni disa shtrirje dinamike përpara se të filloni aktivitetin tuaj për të ngrohur muskujt dhe për të njohur aftësitë tuaja. Po ashtu duhet të bëni pushime dhe ndaloni para se të lodheni tepër, sipas doktor Cole./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë