Loading…

Si të parandaloni lodhjen në punë?

  • 18/03/2022 | 21:48

Si të parandaloni lodhjen në punë?

Lodhja në punë mund të jetë një problem më i madh sesa mund të mendoni. Në fakt, është një gjendje e rëndë që mund të ketë pasoja të rëndësishme në shëndetin tuaj mendor dhe fizik. Një situatë që duhet shmangur me çdo kusht.


Lodhja në punë është një nga sëmundjet moderne të kohës sonë. Kjo sepse puna ka një vlerë të tepruar në kulturën njerëzore. Në të vërtetë, shumë njerëz në mbarë botën e jetojnë jetën e tyre rreth punës së tyre, duke lënë pak ose aspak kohë ose hapësirë për jetën e tyre personale. Për këtë arsye, lodhja në punë do të jetë një problem i afërt për shumë prej nesh. Pjesa më e ndërlikuar e kësaj gjendje është se sa delikate zhvillohet. Në fakt, personi i prekur zakonisht e kupton vetëm kur problemi është shumë i ndërlikuar për t’u trajtuar vetë.

Dita e punës është një aspekt vendimtar i lodhjes në punë

Ka shumë njerëz që fillojnë punën në të gdhirë dhe nuk e mbarojnë deri në orët e vona të natës. Ky është shumë shpesh rasti për punëtorët e pavarur. Megjithatë, ndonjëherë ndodh edhe me punonjësit me rrogë. Nuk ka asnjë arsye të mirë për këtë. Në fakt, dita e punës duhet të fillojë dhe të përfundojë në të njëjtën orë çdo ditë. Për më tepër, nuk duhet të zgjasë më shumë se tetë orë. Idealja është të punosh për gjashtë orë, por kjo nuk është gjithmonë e mundur. Megjithatë, puna përtej këtyre orëve do t’ju sjellë vetëm lodhje nga puna në planin afatmesëm.

Organizoni idetë tuaja me zgjuarsi

Ka dy lloje aktivitetesh që shkaktojnë më shumë lodhje. Ato që kërkojnë fokus të lartë dhe ato që janë shumë të përsëritura. E para duhet të organizohet në një mënyrë që t’i zgjidhësh ato në fillim të ndërrimit të punës. Kjo sepse ju jeni më të freskët dhe më të vëmendshëm në këtë kohë. Përveç kësaj, është më mirë të kryeni detyrat më komplekse në tre deri në katër orët e para dhe të kurseni pjesën tjetër të ditës për ato më të thjeshta. Marrja e një pushimi është gjëja e duhur për të bërë. Nuk do të thotë që të harroni detyrën, thjesht bëni diçka krejtësisht të ndryshme për një kohë.

Gjumi dhe ushqyerja

Ekziston një praktikë mjaft e rrezikshme midis zakoneve të reja të jetës moderne. Kjo është anashkalimi i mëngjesit. Në fakt, ajo i shkakton trupit tuaj dëm të pamatshëm. Nuk ndikon vetëm në proceset tuaja metabolike, por gjithashtu do të thotë probleme për trurin tuaj. Në të vërtetë, kjo praktikë është padyshim më shumë problem sesa ia vlen. Të mos hani asgjë për drekë, sepse jeni të zënë, nuk është gjithashtu një ide e mirë. Duhet të mbani mend se, më shumë se çdo gjë tjetër, duhet të kujdeseni për veten tuaj. Nëse nuk hani mirë, do ta mbingarkoni trupin tuaj, gjë që ju bën të ndiheni të lodhur.

Si të përballeni me lodhjen ekzistuese të punës

Nëse tashmë vuani nga lodhja në punë, duhet të ndaloni për një minutë. Ndaloni dhe përkushtojuni një stili të ri jete. Nëse nuk e bëni, gjërat do të përkeqësohen. Në fakt, në skenarët më të keq, lodhja nga puna mund të çojë edhe në vdekje. Prandaj, para së gjithash, duhet të filloni të punoni me këshillat e mësipërme. Gjithashtu, duhet të keni parasysh ndihmën profesionale për shëndetin tuaj mendor. Megjithatë, gjëja më e rëndësishme në afat të shkurtër është të filloni të punoni në një rutinë që plotëson nevojat dhe dëshirat tuaja.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë