Loading…

Si të ndaloni gërhitjen me shkronjën ‘i’, një këshillë që do ta ndani me të gjithë ata që i njihni

  • 15/02/2022 | 21:16

Si të ndaloni gërhitjen me shkronjën ‘i’, një këshillë që do ta ndani me të gjithë ata që i njihni

Gërhitja mund të ndalet në disa mënyra duke përdorur metoda të tilla si ilaçe alternative, kirurgji ose ushtrime të caktuara


Mjekët rekomandojnë kirurgji vetëm në situata ekstreme, sepse ekziston një rrezik i caktuar i komplikimeve. Gjithashtu, vetëm 50 për qind e pacientëve kanë sukses të plotë pas operacionit.

Prandaj, ia vlen t’i kushtohet vëmendje metodave tradicionale për të hequr qafe gërhitjen:

Edhe gjyshet tona në luftën kundër gërhitjes rekomandonin përdorimin e karotave të pjekura, të cilat duhet të hahen një orë para çdo vakti.

Nëse nuk ju pëlqejnë karotat, mund të pini një gotë me lëng lakre që duhet ta përzieni me një lugë mjaltë dhe ta pini para gjumit.

Kjo pije pihet për një muaj.

Nëse nuk keni shtrydhëse frutash, lyeni një gjethe lakre me mjaltë dhe hajeni para gjumit.

Ka edhe ushtrime që mund të forcojnë muskujt e nazofaringut (pjesa e fytit poshtë gojës dhe zgavrës së hundës dhe sipër ezofagut dhe laringut), të cilat do t’ju ndihmojnë të ndaloni gërhitjen.

Këtu është një shembull. Me muskujt e tensionuar të qafës dhe nazofaringut, përpiquni të shqiptoni tingullin “i-i-i” sikur të këndoni.

Ky ushtrim duhet të bëhet 2 deri në 3 herë në ditë 30 herë.

Gjithashtu ndihmon edhe lëvizja e nofullës përpara – prapa 30 herë, 2 deri në 3 herë në ditë.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë