Loading…

Si të gjeni lumturinë

  • 18/01/2017 | 13:59

Si të gjeni lumturinë

Të gjithë ndjekim lumturinë. Të gjithë luftojmë për të, por rrallë kush e gjen formulën se si arrihet.


Por shkrimtari francez, Gustave Flaubert, e paraqet këtë të thjeshtë. E, ç’është e çuditshme tek mendimi i tij, është se ai e paraqet budallallëkun si kushtin kryesor për të qenë i lumtur.

“Të qenurit budalla, vetiak dhe të gëzoshë shëndet të mirë, janë tre kushtet për të qenë i lumtur, megjithëse nëse budallaku mungon, gjithçka humbet”, thotë Flaubert.

Gustave Flaubert ishte një shkrimtar i njohur francez. Lindi më 12 dhjetor të vitit 1821 në Rouen. Ai është një nga novelistët më të njohur francez të Shekullit XIX shek. XIX,që u lind në kohën kur po lulëzonte romantizmi i Hygoit, Vinjisë, Mishlesë dhe i Shatobrianit, të cilët i admiroi gjatë gjithë lulëzimit./gazetametro.net

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë