Loading…

Si të gatuani petullat më të mira në furrë

  • 27/03/2017 | 11:12

Si të gatuani petullat më të mira në furrë

Kjo është receta më e veçantë e petullave në furrë. Shija e tyre e mrekullueshme nuk ka të krahasuar.

Përbërësit:
3 vezë
1/2 filxhan çaji miell
1 lugë çaji sheqer pluhur
1/4 lugë gjelle lugë kripë
1/2 filxhan qumësht
1/2 lugë ekstrakt vanilje
2 lugë gjelle gjalpë

Përgatitja:
Ngrohni fillimisht furrën në temperaturën 200 gradë Celcius.
Rrihni vezët me një pirun në një tas mesatar. Hidhni më pas miellin, sheqerin, dhe kripën.
Shtoni qumështin dhe ektraktin e vaniljes dhe përziejini mirë derisa të përftoni një masë brumi homogjene.
Shtoni gjalpin në tavë dhe vendoseni në zjarr të shkrijë.
Hidhni në tavë brumin e petullave dhe përhapeni në mënyrë të barabartë.
Piqeni në furrë për 15 minuta dhe më pas mund t’i shërbeni me sheqer pluhur, kanellë ose reçel.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë