Loading…

Si të forconi sinjalin e WiFi’së

  • 30/12/2016 | 16:26

Si të forconi sinjalin e WiFi’së

Brenda shtëpisë, muret, dyert, dritaret, të gjitha e pengojnë shpërndarjen e mirë të sinjalit të WiFi-së në shtëpi, pra vendndodhja e ruterit ka shumë rëndësi, transmeton Gazeta Metro.

Sinjali i WiFi-së varet më së shumti nga vendndodhja e tij.

Më lartë – më mirë: 

Nëse jetoni në shtëpi dy katëshe, atëherë ruteri i WiFi-së duhet të jetë në katin e dytë sepse ofron shtrirje më të gjerë të sinjalit. Ruteri është e rëndësishme të jetë në qendër të shtëpisë, në mënyrë që dyert, dritaret dhe objektet e tjera mos të ndikojnë në ngadalësimin e përcjelljes së sinjalit.

Gjithashtu, nëse ruteri juaj gjendet në një dhomë me derë të mbyllur, atëherë përcjellja e sinjalit do të jetë më e ngadalshme.

Mos harroni antenat! Pothuajse pjesa kyqe e përcjelljes së sinjalit qëndron tek antenat e ruterit, duhet të keni kujdes që ato të jenë në rregull. Nëse ndonjëherë keni problem me WiFi-në, ndryshoni orientimin e antenave, mund të funksionojë.

Telefonat e vjetër, bluetooth, mikrovalë dhe paisje të ngjashme ndikojnë në shpërndarjen e rrjetit, edhe kjo është mjaftë e rëndësishme.

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë