Loading…

Si të flini dhe të zgjoheni më mirë në mëngjeset e errëta

  • 26/10/2021 | 23:06

Si të flini dhe të zgjoheni më mirë në mëngjeset e errëta

Po bëhet ftohtë, mëngjeset janë të errëta, gjithçka ju thotë të qëndroni në shtrat të mbështjellë me jorganin tuaj komod.

Ky sezon gjithashtu mund ta bëjë të vështirë ruajtjen e një modeli të shëndetshëm gjumi. Ju mund ta gjeni veten duke luftuar të zgjoheni dhe të ndiheni të freskët në mëngjes, ose të ndiheni veçanërisht të lodhur pasditeve.

Ndikimet e gjumit të dobët dhe lodhjes së hershme në mëngjes janë të shumta. Mund të ndikojë në shëndetin tuaj fizik dhe mendor, madje edhe në shëndetin tuaj të lëkurës dhe syve.

Roshni Patel është një eksperte e syve, dhe ajo ka sugjeruar disa këshilla për t’u zgjuar dhe për t’u ndjerë energjike edhe kur jashtë është errësirë: “Me dimrin pothuajse këtu, shumë prej nesh do të luftojnë të zgjohen në errësirë ​​çdo mëngjes tani që dielli nuk po lind deri në orën shtatë të mëngjesit”, thotë Roshni. “Ka disa mënyra se si mund t’i përgatisni sytë për ditën dhe të reduktoni pamjen e lodhjes”.

Një spërkatje e thjeshtë uji

“Thjesht spërkatja me ujë të ngrohtë dhe të ftohtë në sytë tuaj jo vetëm që do t’ju ndihmojë të zgjoheni”, thotë Roshni, “por uji i ngrohtë do të ndihmojë në hapjen e poreve në lëkurën rreth syve tuaj dhe do t’u japë një shkëlqim më rinor syve. ndërsa uji i ftohtë mund të mbyllë poret tuaja dhe të parandalojë papastërtitë dhe grimin që të irritojnë lëkurën tuaj’.

Përdorni një kompresë të ftohtë

Nëse keni më shumë kohë në mëngjes, Roshni sugjeron të aplikoni një kompresë të ftohtë pasi ajo thotë se mund të ndihmojë vërtet për të reduktuar shikimin e fryrë rreth syve. “Temperatura e kompresës redukton inflamacionin dhe ënjtjen duke ulur rrjedhjen e gjakut”, shton ajo. Kompresa e ftohtë duhet të vendoset mbi sytë e mbyllur për disa minuta.

 Masazh dhe ushtrime për sytë

“Një mënyrë tjetër për të reduktuar pamjen dhe ndjesinë e syve të lodhur është duke i masazhuar butësisht me një teknikë pëllëmbë”, thotë Roshni. “Ky është vendi ku vendosni pëllëmbët mbi sytë tuaj, duke i lejuar gishtat të mbivendosen mbi ballin tuaj. Duke marrë frymë thellë, mbajeni këtë pozicion për disa sekonda”.

Roshni thotë se kjo do t’u japë syve një pushim të nevojshëm përpara se të ngriheni. “Frymëmarrja juaj e thellë do të rrisë gjithashtu sasinë e oksigjenit që arrin lëkurën dhe sytë tuaj për të dhënë një pamje më të shëndetshme”, thotë ajo. Roshni thotë gjithashtu se ushtrimet e syve mund të ndihmojnë në shtrëngimin e lëkurës në vetëm pak minuta – duke i dhënë asaj një pamje më të shëndetshme.

Mbani temperaturën e dhomës siç duhet

Temperatura është thelbësore kur bëhet fjalë për cilësinë e gjumit.  Antonio Dengra, CEO në Rointe, këshillon: “Temperatura optimale për një shtëpi të rehatshme është 21 gradë – çdo gjë mbi këtë mund të krijojë një mjedis jetese të mbytur”.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë