Loading…

Si e ndihmoi shtetin mbledhja e kuponëve fiskalë nga qytetarët

  • 23/01/2017 | 18:26

Si e ndihmoi shtetin mbledhja e kuponëve fiskalë nga qytetarët

Kur qytetarët kanë filluar të mbledhin kuponë fiskalë për t’u rimbursuar, indirekt kanë ndihmuar edhe luftimin e evazionit fiskal.


Kuponët që kanë dalë nga pajisjet jofiskale janë dërguar për rimbursim, por kanë pasur efekt tjetër. Për zyrtarët tatimor ata kanë qenë adresë për kontorllë. Qytetarët me këtë kanë ndihmuar identifikimin e bizneseve që nuk kanë lëshuar kuponë fiskalë.

Nga rreth 750 printer të identifikuar jo fiskal, ATK ka arritur të mbledhur rreth 130 mijë euro nga 95 raste të procedura.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë