Loading…

Si do jetë vera në Kosovë? Publikohet parashikimi i madh metorologjik

  • 24/05/2022 | 10:28

Si do jetë vera në Kosovë? Publikohet parashikimi i madh metorologjik

Nëse parashikimi i shërbimit meteorologjik më të famshëm në botë, AccuWeather del i saktë, atëherë vapa do të jetë me temperatura rekorde në pjesën jugore të Evropës dhe mund të priten stuhi.


Në parashikimin e verës për Evropën, AccuWeather thekson se gjatë verës do të mbizotërojnë temperatura të larta ndërsa më të ngrohtat do të jenë në Ballkan.

Ngjashëm me verën e kaluar, qytetet në të gjithë Ballkanin do të kenë shumë ditë me temperatura mbi 32 gradë celcius këtë vit. Në rajonin tonë, siç parashikon AccuWeather, stuhitë do të ndërpresin vapën e verës.

Rreziku i thatësirës do të rritet gjithashtu, megjithëse meteorologët besojnë se do të jetë më pak i theksuar sesa verën e kaluar.

Reshje të shpeshta të shoqëruara me shtrëngata do të jenë të mundshme në pjesën e dytë të verës dhe këto kushte moti mund të ndikojnë negativisht në bujqësi, veçanërisht në drithëra, por edhe në disa kultura të tjera bimore.

Nxehtësia e verës nuk do ta godasë pjesën veriore të Evropës ashtu sikurse pjesën jugore të saj, thonë meteorologët.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë