Loading…

S’i dëgjojnë ndërkombëtarët

  • 15/08/2017 | 09:44

S’i dëgjojnë ndërkombëtarët

Kërkesa e përfaqësuesve të QUINT-it që deputetët e Kuvendit të Kosovës të marrin pjesë në seancë dhe t’i hapin rrugë funksionalizimit të institucioneve as që është marrë në konsideratë nga deputetët e koalicionit PAN të hënën.


Ata dje kanë bojkotuar seancën e Kuvendit të ftuar nga kryesuesi i seancës konstituive Adem Mikullovci, derisa takimin konsultativ të thirrur nga ky i fundit për nesër me përfaqësuesit e partive politike ka paralajmëruar se do ta bojkotojë lëvizja “Vetëvendosje”.

Pas dështimit të seancës të së hënës të Kuvendit drejtues të BE-së dje kanë kërkuar nga deputetët që sa më shpejt ta konstituojnë legjislativin.

Drejtorja për Ballkanin Perëndimor në Bashkimin Evropian, Angelina Eichhorst, ka porositur deputetët që të veprojnë me përgjegjësi dhe ta kryejnë procesin e lënë në gjysmë të konstituimit të Kuvendit.

“Edhe sot nuk pati progres. Kuvendi i Kosovës duhet të konstituohet. Partitë parlamentare duhet të veprojnë me përgjegjësi, t’i përmbushin obligimet ligjore e kushtetuese”, ka shkruar Eichhorst në një reagim në “Twitter”.

Në anën tjetër, analistët politikë kanë deklaruar për “Zërin” se Kosova si vend i vogël nuk e ka luksin t’i injorojë kërkesat e miqve ndërkombëtarë. /Zëri/

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë