Loading…

Shtyhen investimet në aparaturat e spitaleve publike

  • 15/11/2018 | 08:00

Shtyhen investimet në aparaturat e spitaleve publike

I gjithë investimi për aparaturat në qendrat shëndetësore publike mund të shtyhet përtej premtimeve që janë dhënë nga qeveritarët. Kjo pasi që Qeveria aktuale synon ta zhbëjë planin e Qeverisë së kaluar që parashikonte 50 milionë euro investime për aparatura.


Ministri i Shëndetësisë, Uran Ismaili, dyshon se planifikimi i cili ka kaluar në Qeverinë paraprake nuk i paraqet nevojat reale, andaj thotë se ka iniciuar një analizë të re fizibiliteti, shkruan sot “Koha Ditore”.

Institucionet kosovare duhet të presin deri në vitin e ardhshëm për të parë rezultat e planit të ri të fizibilitetit, e më pas të presin edhe një kohë tjetër shtesë deri te realizimi i atij plani.

Investimi prej 50 milionë eurosh ishte parë si hapi i parë për të vënë në zbatim Ligjin për sigurime shëndetësore. Mjekët dhe menaxherët shëndetësorë kishin deklaruar se pa këtë investim spitalet publike nuk do të mundnin të hynin në skemën e sigurimeve pa ua plotësuar Qeveria e Kosovës kushtet.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë