Loading…

Shtrenjtimi i rrymës, kryetari i Vushtrrisë: Do ta reduktojmë ndriçimin publik në disa pjesë të qytetit

  • 27/01/2022 | 11:18

Shtrenjtimi i rrymës, kryetari i Vushtrrisë: Do ta reduktojmë ndriçimin publik në disa pjesë të qytetit

Kryetari i Vushtrrisë, Ferit Idrizi, ka thënë se do ta reduktojnë ndriçimin publik në disa pjesë të kësaj komune si pasojë e shtrenjtimit të energjisë elektrike.


Ai tha se është i panevojshëm shpenzimi i ndriçimit pas orës 24:00

“Nuk është lajm i mirë as për qytetarët e Vushtrrisë dhe as për neve shtrenjtimi i energjisë elektrike, duke pasur parasysh gjendjen sociale të një pjese të qytetarëve, pagën bazë të tyre e cila është shumë e ulët dhe çmimet e tjera të konsumit të përditshëm. Ngritja e çmimit të energjisë ka prodhuar efekte jo të mira tek qytetarët”, tha ai për Klankosova.tv.

“Kjo do të ngrish shpenzimet elektrike sidomos ndriçimin publik të cilin e paguan komuna, e që vitin e kaluar e ka pasur koston e 500 mijë eurove. Ne kemi menduar që në kuadër të planit tonë për vitin 2022, do të shkojmë me reduktimin e ndriçimit publik në pjesë të caktuar deri në ora 24:00, dhe pas kësaj ore të kemi një kursim sado të vogël. Do ta bëjmë edhe në fshatra dhe lagjet e tjera, sepse është i panevojshëm shpenzimin e ndriçimit pas orës 24:00”, tha Idrizi.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë