Loading…

Shteti europian që i shet vezët më së shtrenjti në botë

  • 28/01/2023 | 16:34

Shteti europian që i shet vezët më së shtrenjti në botë

Një sondazh i ri ndërkombëtar që krahason çmimin e vezëve e rendit Zvicrën në vendin e parë. Por a e meriton vërtet vendi vendin e parë në këtë kategori.


Studimi i kryer nga Global Product Prices (GPP), i cili krahason koston e mallrave dhe shërbimeve në mbarë botën, tregon se Zvicra ka vezët më të shtrenjta nga 91 vende të përfshira në sondazh. Dhjetëra vezë kushtojnë këtu ekuivalentin e 6,73 dollarëve, që shndërrohen në 6,18 franga, shkruan The Local, përcjell albinfo.ch.

Por a është e saktë kjo llogaritje?

Një analizë më e afërt tregon nuanca të ndryshme.

Së pari, vezët në supermarketet zvicerane zakonisht shiten në pako nga katër, gjashtë ose 10, kështu që GPP duhet të ketë ekstrapoluar çmimin për qëllimet e studimit të tij.

Gjithashtu, nuk është e qartë se cili kombinim vezë/çmim ka përdorur për studimin – jo vetëm në Zvicër, por edhe gjetkë.

Kjo për shkak se çmimet ndryshojnë në bazë të origjinës së vezëve (vendase apo të importuara) dhe nëse ato janë organike apo jo.

Si shembull, duke parë vetëm Coop (i cili është zakonisht më i shtrenjtë në përgjithësi se Migros, Aldi dhe Lidl) çmimet ndryshojnë ndjeshëm midis më të shtrenjtëve (zvicerane, organike), të cilat shiten për 84 cent/copë në një paketë prej 10, dhe më e lira (e importuar, etiketa ‘Prix Garantie’) — 26 cent/copë për 15 vezë.

Ka edhe variabla të tjerë në lojë.

Për shembull, thjesht duke thënë se çmimi i vezëve në Zvicër është më i lartë se në 90 vendet e tjera të anketuara, nuk merr parasysh faktin se pagat këtu janë më të larta (dhe në disa raste, shumë më të larta) se në të gjitha vendet e tjera. anketuar nga GPP, përcjell tutje albinfo.ch.

Pra, nëse i shikojmë çmimet nga ky këndvështrim, dhe marrim parasysh barazinë e fuqisë blerëse, atëherë vezët në Zvicër janë më të lira (dhe shpesh më të përballueshme) se diku tjetër.

Të gjitha këto variabla vërtetojnë se ne me të vërtetë nuk mund t’i vendosim të gjitha vezët në një shportë.

Ajo që dimë me siguri është se vezët janë bërë më të shtrenjta kudo, jo vetëm në Zvicër, ku u rritën me 14 për qind në krahasim me vitin 2021.

Ka disa arsye për këtë prirje globale, duke përfshirë rritjen e çmimit të drithërave, ushqimin kryesor për pulat vozitëse – rritje që lidhet me krizën në Ukrainë, një nga eksportuesit më të mëdhenj të misrit dhe grurit në botë.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë