Loading…

Shteti amerikan jep kanabis falas nëse merrni vaksinën Covid-19

  • 09/06/2021 | 19:16

Shteti amerikan jep kanabis falas nëse merrni vaksinën Covid-19

Zyrtarët e shtetit Washington në SHBA e kanë miratuar këtë program për të nxitur më shumë persona të vaksinohen pasi kanë arritur në 70 % të vaksinuar në popullatën e rritur të këtij shteti, transmeton Gazeta Metro.


Bordi rregullues i këtij shteti aprovoi programin këtë javë dhe ka lejuar tregtarët e licensuar të kanabis t’i ofrojnë një sasi të caktuar kanabisi konsumatorëve të rritur nga një shitore brenda qendrës së vaksinimit vetëm atyre që marrin vaksinën Covid-19.

Ky shtet nuk është i pari që ka nisur një program të tillë inkurajues me kanabis. Në shtetin e Arizonas po ashtu kishte një bashkim forcash mes kompanisë që shet kanabis dhe një grupi mjekësor për të ofruar vaksinim në tre dyqanet e tyre.

Në shtete tjera kanë nisur edhe përpjekje tjera për të inkurajuar njerëzit të vaksinohen, si në Ohio ku guvernatori DeWine ka hapur një lotari prej 5 milion dollarësh të cilët vetëm të vaksinuarit mund të fitojnë. 5 persona mund të fitojnë nga 1 milion dollarë./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë