Loading…

Shtëpitë ku kanë jetuar në fëmijëri liderët me të fuqishëm botëror (Foto)

  • 14/01/2017 | 22:42

Shtëpitë ku kanë jetuar në fëmijëri liderët me të fuqishëm botëror (Foto)

 Posedimi i çelësave të këtyre pronave, është një prej majave të karrierës së tyre politike, dhe njëkohësisht, dëshmia më e mirë e suksesit të tyre. Megjithatë, secili tregim i mirë, ka një fillim ndryshe.


Liderët botëror kalojnë shumë kohë në disa nga residencat më të mahnitshme të botës.

Shumë prej këtyre liderëve, të cilët këto rezidenca tashmë i quajnë shtëpi, vijnë nga familjet me pasuri modeste. Andaj, në vijim ju sjellim shtëpitë ku kanë jetuar në fëmijëri të tyre disa nga liderët më të mëdhej botëror – si dhe rezidencat ku ata jetojnë në ditët e sotme.

shtepia-lider-0001

Vladimir Putin: Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, i zgjedhur si njeriu më i fuqishëm në botë nga revista “Forbes”, tashmë jeton në Pallatin e Kremlinit. Edhe pse sot konsiderohet si një prej njerëzve më të pasur në botë, në fëmijëri, ai ka jetuar bashkë me prindërit e tij në një banesë modeste tredhomëshe, në një bllok të Shën Petersburgut, në Rusi.

shtepia-lider-0002

Barack Obama: Shtëpia e Bardhë është sigurisht rezidenca më ikonike e liderëve botëror. Që nga viti 1792, ajo është vendi ku jeton presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës – përfshirë këtu edhe presidentin e tashëm, Barack Obama. Megjithatë, para se të bëhej president i botës së lirë, Obama ishte rritur në një shtëpi modeste në Honolulu, në Havai.

shtepia-lider-0003

David Cameron: Ndoshta nuk duket madhështore nga jashtë, megjithatë, “10 Downing Street”, ku jeton kryeministri i Britanisë së Madhe, David Cameron, është një kompleks i bashkuar prej tri ndërtesash, me mbi 200 dhoma dhe oborr të rrethuar. Por, Cameron nuk vjen nga një famije e varfër, sikur shumë liderë tjerë botëror. Në fëmijëri ai ka jetuar në një villë, në fshatin Peasemore të Anglisë — vetëm 40 minuta larg kolexhit të famshëm Eton, ku më vonë dhe studioi.

shtepia-lider-0004

Angela Merkel: Kancelarja gjermane, Angela Merkel, posedon rezidencën dhjetë herë më të madhe se Shtëpia e Bardhë. Megjithatë, ajo ka zgjedhur të jetojë në apartamentin e saj, në Mitte District të Berlinit (në foto). Nga jashtë, banesa e sotme nuk duhet shumë më e mirë se shtëpia në Hamburg, ku ajo kishte jetuar si fëmijë bashkë me prindërit e saj.

shtepia-lider-0005

Park Geun-hye: Janë disa liderë në botë, prindërit e të cilëve ishin po ashtu në pushtet, kështu që ata janë mësuar të jetojnë në shtëpi spektakolare. E tillë është dhe presidentja e Koresë së Jugut, Park Geun-hye, e cila dhe si fëmijë kishte jetuar në “Shtëpinë Blu”, kur babai i saj, Park Chung-hee, kishte sunduar në këtë vend.

shtepia-lider-0006

Justin Trudeau: Kryeministri i Kanadasë, Justin Trudeau, është rritur po në shtëpinë ku jeton dhe sot, pasi që babai i tij, Pierre, ishte kryeministri i 15-të kanadez. Shtëpia 148-vjeçare gjendet në Sussex Drive, në Otavë.

shtepia-lider-0007

BonusAdolf Hitler: Lideri nazizt, Adolf Hitler, për shumë kohë kishte jetuar në Kehlsteinhaus (Folenë e Shqiponjës), një rezidencë luksoze në qytetin gjerman Berchtesgaden. Ajo nuk ishte vetëm shtëpi e tij, por edhe një prej shtabeve kryesore që kishte. Megjithatë, Hitleri nuk ka jetuar gjithmonë në një rezidencë luksoze. Si fëmijë ai kishte jetuar në një shtëpi modeste në Leonding të Austrisë. Ndërkaq, në moshën 9-vjeçe, në vitin 1898, ai kishte lëvizur nga aty bashkë me familjen e tij.

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë