Loading…

Shtëpia e Fadil Muqollit në Poklek të Drenasit do të shndërrohet në muze për të përkujtuar masakrën e 1999

  • 21/02/2024 | 11:55

Shtëpia e Fadil Muqollit në Poklek të Drenasit do të shndërrohet në muze për të përkujtuar masakrën e 1999

Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit ka njoftuar se ministri Hajrullah Çeku së bashku me deputeten Shqipe Selimi kanë vizituar punimet në shtëpinë e Fadil Muqollit në Poklek të Drenasit.


Në njoftimin e MKRS-së thuhet se shtëpia e Muqollit do të shndërrohet në muze si gjurmë e masakrës që ka ndodhur në Poklek.

“Fadil Muqolli ka ruajtur me fanatizëm për 24 vite çdo gjurmë në shtëpinë e tij që dëshmon krimin që është bërë aty në vitin 1999.

Shtëpia dhe rrëfimi i tij i cili çdo herë që tregohet mban dhimbjen e njejtë, do të kthehet në muze.

Jemi në fazën e fundit të muzealizimit të shtëpisë së masakrës në Poklek të Drenasit, ku forcat serbe masakruan 53 civilë nga familjet Muqolli, Caraku, Elshani, dhe Hoxha. Në mesin e tyre ishin 23 fëmijë, më i vogli gjashtë muajsh dhe më i madhi 14 vjeç”, thuhet në njoftim.

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë