Loading…

Shtatë të vdekur nga një sulm me armë në një sinagogë në Jerusalem

  • 28/01/2023 | 13:14

Shtatë të vdekur nga një sulm me armë në një sinagogë në Jerusalem

Shtatë persona janë qëlluar për vdekje në një sinagogë në Jerusalemin Lindor, numri më i madh i të vrarëve nga një sulm i këtij lloji prej vitesh.


Përveç tyre, siç raportojnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi, të paktën tre persona të tjerë u plagosën.

Incidenti ndodhi në lagjen Neve Yaakov të qytetit rreth orës 20:15 me orën lokale.

Policia e përshkroi sulmuesin si një “terrorist” dhe tha se ai ishte “neutralizuar”.

Mediat lokale e identifikuan atë si një palestinez nga Jerusalemi Lindor.

Duke folur në vendngjarje, komisioneri i policisë izraelite Kobi Shabtai e quajti atë “një nga sulmet më të këqija që kemi hasur në vitet e fundit”.

Izraelitët ishin mbledhur për lutje në fillim të Shabatit hebre në një sinagogë në vendbanimin hebre dhe po largoheshin kur personi i armatosur hapi zjarr.

Policia thotë se më pas oficerët e kanë qëlluar për vdekje.

Ekipet e mjekësisë ligjore po hetojnë një makinë të bardhë që duket se drejtohej nga personi i armatosur.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë