Loading…

Shqiptaro-zviceranja që ka katër kultura dhe pesë profesione

  • 17/02/2017 | 16:46

Shqiptaro-zviceranja që ka katër kultura dhe pesë profesione

90 minuta zgjat filmi i saj,  ‘D Gülsha Adilji zeigt ihre Schnägg’  – që përmban skena nga jeta e një gruaje 30 vjeçare.


Gülsha Adilji, gërsheton katër kultura. Nëna e saj është nga Prishtina, por me origjinë turke, ndërsa babi është shqiptare  që jeton në Zvicër.

guelsha

Ndërsa përmbajtja e filmit ka të bëjë me cinizmin dhe feminizmin, shkruan Blick am Abend.

Gülsha, ka ndërruar  pesë profesione duke nisur me asistente farmaceutike, maturë, pastaj studioi një vit në Universitetin e Cyrihut Kulturë Popullore dhe shkencat e filmografisë.

insekten-essen-mit-gulsha-adilji-oder-tanja-frieden-4577

Vijoi me një semestër bio-teknologji në ZHAW të Wädenswil dhe në fund filloi si moderator, një talent i lindur.

Gülsha  gërsheton katër kultura. Nëna e saj është nga Prishtina, por me origjinë turke, ndërsa babi është shqiptare  që jeton  në Zvicër.

maxresdefault

Ajo tregon se dikur, sidomos në frontin e luftës së viteve të nëntëdhjeta të Kosovës, ka vizituar të afërmit e saj rregullisht.

Prindërit e mi dhe motra e vogël, vizitojnë për çdo dy vjet Kosovën, thotë Gülsha/gazetametro.net

 

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë