Loading…

Shqiptari që u nis me tren për ta ndalur trenin serb (Foto)

  • 15/01/2017 | 17:06

Shqiptari që u nis me tren për ta ndalur trenin serb (Foto)

Tentimi i Serbisë që pas 18 vjetësh të lëshojë në qarkullim trenin në linjën Beograd- Mitrovicë, nuk u realizua.


Treni i cili mëngjesin e djeshëm u nis nga Beogradi për në Mitrovicë, është kthyer në Beograd pasi ndaloi në stacionin në Rashkë.

Njësitet speciale të Policisë së Kosovës, ROSU, me armatim të rëndë dhe me veshje kundër trazirave, u vendosën dje në një stacion treni në Jarinjën e Poshtme.

E, përpos forcave ROSU të cilat u përshëndeten nga të gjithë qytetarët për veprimin e tyre, në ndaljen e trenit ishte edhe një tjetër hero.

Gani Bullatovci është heroi i dytë i ditës së djeshme i cili i kishte vënë vetes një synim që do ta ndalonte trenin që ishte nisur nga Beogradi për në Mitrovicë, transmeton Telegrafi.

aa

Bulltavoci i cili ka më shumë se 30 vite që punon si makinist në Hekurudhat e Kosovës, ditën e djeshme u përball me një rrezik të madh nën përkushtimin për t’i dalë zot shtetit.

Ai drejtoi lokomotivën 007 në drejtim të veriut të Kosovës për t’i dalë përball trenit serb e për ta ndalur atë.

Bullatovci ka bërë të ditur se ndjehet krenar për këtë që ka bërë pasi që, sipas tij, ky ishte obligim moral ndaj shtetit.

Ky mund të ketë qenë plani tjetër i rrezikshëm i shtetit të Kosovës për të parandaluar arritjen e trenit në Mitrovicë.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë