Loading…

Shqiptari i dyshuar për terrorizëm planifikonte sulm në metro

  • 21/01/2017 | 16:44

Shqiptari i dyshuar për terrorizëm planifikonte sulm në metro

Një shqiptar u arrestua dje në Vjenë si i dyshuar që po planifikonte sulm terrorist në kryeqytetin e Austrisë.


Autoritetet nuk kanë bërë të ditur emrin e 18-vjeçarit shqiptar për shkak të hetimeve. Megjithatë, mediat vendase kanë raportuar se i riu nga Shqipëria po planifikonte vendosjen e një bombe në metronë e Vjenës.

Informacionet për veprimet dyshuese të 18-vjeçarit u dhanë nga Agjencitë e huaja Inteligjente. Ai kishte shkuar në Vjenë nga Gjermania.

Shqiptari kishte kontakte me një grup radikal në Vjenë dhe do të vendoste një bombë artizanale në metronë e  kryeqytetit austriak. Bomba artizanale mendohet se ishte përgatitur në Gjermani, ku kishte qëndruar edhe 18-vjeçari.

Në banesën e këtij të fundit policia vjeneze ka kryer kontrolle dhe ka sekuestruar disa celularë dhe dokumente. Hetimet janë duke vazhduar dhe pritet të zbulohen lidhjet e shqiptarit me të tjerë ekstremistë radikalë.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë