Loading…

Shqipëria nuk ka plotësuar kushtet për negociata

  • 24/11/2016 | 19:45

Shqipëria nuk ka plotësuar kushtet për negociata

Kryetari i Komisionit për Çështjet Evropiane në Bundestagun gjerman, Gunther Krichbaum, në një konferencë për media tha se Shqipëria nuk ka arritur të plotësojë kushtet e vendosura nga BE për të hapur negociatat për anëtarësim pasi duhet të zbatojë 7 kushte përveç 5 prioriteteve, të caktuara nga Komisioni Europian.

“Duhet të arrestohen zyrtarët e korruptuar si dhe duhet bërë verifikimi (vetingu) i pasurisë së gjyqtarëve dhe prokurorëve”, tha ai.

Sipas Krichbaum, reforma në drejtësi, që është një nga pikat kyçe, nuk është realizuar pasi Gjykata Kushtetuese ka pezulluar ligjin e Vettingut, raporton klan.

Ai shtoi se grupi parlamentar në Parlamentin gjerman CDU-CSU do të kërkojë që të mos hapen negociatat me Shqipërinë për anëtarësim në Bashkimin Evropian derisa Shqipëria të plotësojë kushtet e kërkuara. /gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë