Loading…

Shqipëria dyfishon tregtinë me Serbinë, e ul me Kosovën

  • 24/12/2016 | 08:34

Shqipëria dyfishon tregtinë me Serbinë, e ul me Kosovën

Shqipëria vazhdon të ketë ulje të eksportit në Kosovë, e ndërkohë po e rritë atë në Serbi, shkruan Gazeta Metro.


Siç bënë të ditur INSTAT, Shqipëria ka rritur dyfishuar eksportin në shtetin fqinj, ndërkaq në Kosovë ato kanë rënë për 23 përqind.

Profili i këtyre eksporteve shqiptare, thuhet të ketë pësuar ndryshime të ndjeshme gjatë 11 muajve të fundit.

Siç thotë INSTAT, Shqipëria ka rritur shitjen e peshkut, të perimeve dhe këpucëve në Serbi. Ndryshe nga ç’ndodhë në Kosovë, pasi, siç thuhet, prodhimi i Shqipërise me Kosovën është i profilit të njejtë.

Ndryshe, tregtia me Serbinë shihet të jetë nxitur këtë vit edhe nga një relaksim i marrëdhënieve mes dy vendeve pas vizitave të shpeshta të kryeministrit Edi Rama me vendin fqinj./gazetametro.net

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë