Loading…

Shpresat për vendim të drejtë ndaj ‘Grupit të Kumanovës’ janë të vogla

  • 06/10/2017 | 19:28

Shpresat për vendim të drejtë ndaj ‘Grupit të Kumanovës’ janë të vogla

Gati dy vjet pasi kishte filluar, gjykimi për të ashtuquajturin “Grupi i Kumanovës”, ka ardhur në pikën e fundit.


Shkalla e parë, vendimin e saj për të akuzuarit do ta shpallë më 17 tetor, raporton KTV.

Por, mbrojtja qysh tani ka sytë në shkallët e tjera të drejtësisë, pasi që thotë se trupi gjykues, në shumicën e kohës ka qenë në vijë të njëjtë me prokurorinë, dhe nuk kanë shpresë në një vendim të drejtë.

Naser Raufi, avokat që përfaqëson 12 nga të akuzuarit, përmend faktin se qindra prova të propozuara e dëshmitarë që janë kërkuar për të dëshmuar, janë refuzuar nga trupi gjykues.

Avokati tjetër, Mefail Asllani, në këtë proces ka përfaqësuar 4 të akuzuar, 3 prej të cilëve nga Kosova.

Asllani thotë të jetë ndier në siklet gjatë fjalës përfundimtare, pasi, sipas tij, nuk është vërtetuar gjendja faktike dhe nuk është kuptuar e vërteta e këtij rasti.

29 personat që po gjykohen, nga Prokuroria maqedonase akuzohen për veprat ‘terrorizëm’ dhe ‘pjesëmarrje në organizatë terroriste’.

Përleshjet e armatosura të grupit që njihet si “Grupi Kumanova” me policinë maqedonase më 9 e 10 maj të vitit 2015, kishin lënë 10 të vdekur nga grupi dhe 10 policë maqedonas.

Rishtazi, në një prej gjykimeve më kundërthënëse në Maqedoni, rastin e njohur si “Monstra”, Prokuroria Publike ka kërkuar anulimin e vendimeve të shkallës së parë dhe të Apelit, për të nisur një proces të ri gjyqësor.

Për rastin “Monstra”, gjashtë shqiptarë janë të dënuar me burgim të përjetshëm, pasi gjykata i kishte gjetur fajtorë për vrasjen e 5 maqedonasve në Smilkovcë.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë