Loading…

Shpikja që mund të shpëtojë shumë jetë (Video)

  • 17/12/2016 | 18:06

Shpikja që mund të shpëtojë shumë jetë (Video)

Një numër i madh personash humbin jetë si pasojë e aksidenteve automobilistike, shpesh duke dalë nga rruga.

Edhe pse barrierat mbrojtëse metalike nëpër kthesa dhe arrijnë të shmangin daljet nga rruga, në shumë raste përplasjet e forta kanë qenë fatale për shumë persona që udhëtojnë me automjete dhe janë përfshirë në aksidente të tilla.

Kohët e fundit, kompania e koreanojugore ETI ka krijuar një lloj të ri pengese në rrugë. Kjo pengesë është projektuar posaçërisht për të shpëtuar jetë njerëzish, duke tentuar të zvogëlojë mundësinë e lëndimit të drejtuesve të automjeteve apo pasagjerëve në rast aksidenti.

Mes bordurave metalike, kompania ka menduar të shtojë disa cilindra plastikë, të cilët do të ulin ndjeshëm përplasjen duke tentuar të fusin automjetin sërish në rrugë.

Në “Youtube” është publikuar edhe një video gjatë testimeve të këtij projektimi të ri.

 

https://www.youtube.com/watch?v=eo73tIR4EyY

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë