Loading…

Shpiket telefon i mençur për analiza të ADN’së

  • 18/01/2017 | 22:10

Shpiket telefon i mençur për analiza të ADN’së

Shkencëtarët kanë shpikur një pajisje e cila analizon ADN-në njerëzore vetëm me anë të një lidhjeje me një telefon të mençur. Kjo pajisje kushton shumë më pak se laboratorët specialë për analiza të acidit dezoksiribonukleik (ADN)


Dizajnerët e kësaj pajisjeje, që është e pajisur me mikroskop patologjik, thonë se ajo mund të prodhohet në masë dhe të shitet për rreth 500 dollarë.

Ata thonë se kjo do tu ndihmojë njerëzve të kurojnë sëmundjet e kancerit, tuberkulozit dhe sëmudjeve të tjera që tashmë po zhvillohen në botë.

_93650675_d7c092ff-5514-42e4-bb2b-51482617b1cb

“Pajisja mund të përdorë informacionet e ADN-së njerëzore për të nxjerrë diagnozat e sëmundjeve”, thotë Mats Nilsson për BBC.

“Kur bëhet fjalë për kancerin, ka disa mutacione që po zhvillohen në tumore të ndryshme që po bëhen rezistente ndaj tretmaneve, dhe kjo pajisje do të shërbejë për të caktuar diagnoza të sakta”, shton Nilsson. /gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë