Loading…

Shpërthimi i Digës, Zelensky: Forcat ruse hodhën në erë digën nga brenda strukturës

  • 06/06/2023 | 14:57

Shpërthimi i Digës, Zelensky: Forcat ruse hodhën në erë digën nga brenda strukturës

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka fajësuar Rusinë për bombardimin e digës në Kherson.Ai ka thënë se forcat ruse hodhën në erë digën nga brenda strukturës.


Lidhur me këtë ngjarje, mediat ndërkombëtare raportojnë se presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, ka urdhëruar një mbledhje urgjente për trajtimin e situatës.

“Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelenskyy vendosi të mbajë një takim urgjent të Këshillit të Sigurisë Kombëtare të Ukrainës në lidhje me shpërthimin e digës së rezervuarit të Kakhovës”, tha sekretari i Këshillit Kombëtar të Sigurisë dhe Mbrojtjes së Ukrainës, Oleksiy Danilov.

Në një postim në Telegram, Zelensky tha se sulmi u nis në orën 2:50 të mëngjesit të sotëm dhe shkaktoi përmbytje që preku rreth 80 vendbanime.

“Terroristët rusë kryen një shpërthim të brendshëm të mekanizmave të Hidrocentralit Kakhovka. Janë urdhëruar evakuimet nga zonat e rrezikuara dhe të gjitha qytetet dhe lokalitetet e furnizuara me ujë nga rezervuari i Kakhovkës janë furnizuar me ujë të pijshëm”, ka shkruar Zelensky.

Diga Nova Kakhova u dëmtua nga sulmi, duke çuar në përmbytje në zonë. Ai u bëri thirrje njerëzve në disa pjesë të qytetit të largohen nga shtëpitë e tyre.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë