Loading…

Shkodra mirëpret ‘Dy rrugët e Idromenos’ në muzeun kombëtar (Video)

  • 26/01/2017 | 09:48

Shkodra mirëpret ‘Dy rrugët e Idromenos’ në muzeun kombëtar (Video)

Muzeu Kombëtar i Fotografisë “Marubi” në qytetin e Shkodrës, hap dyert për ekspozitën e figurës më përfaqësuese të artit shqiptar të fundit të shekullit XIX dhe e fillimit të shekullit XX.


Nisur nga një kërkim i fundit në arkivën e Muzeut Kombëtar të Fotografisë Marubi, artisti Adrian Paci vjen si kurator i një ekspozite e cila vendos përballë një seri fotografike të Kolë Idromenos me pikturën e tij të mirënjohur “Dy Rrugët”. Pjesë e kësaj ekspozite do të jenë edhe disa punime në pikturë të Idromenos, të paekspozuara më parë: “Shën Pjetri e Shën Pali me katër ungjilltarët” si dhe ” Betimi i rremë”.

Ekspozita hapet sot me 26 janar, ditë e enjte në ora 17:45 në Muzeut Marubit, në qyetin e Shkodrës në Shqipëri, dhe do të jetë e hapur deri me 30 mars të vitit të ardhshëm. /gazetametro.net

 

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë