Loading…

Shkencëtarët e ‘provojnë’ se shpirti nuk vdes: Ai kthehet në UNIVERS

  • 03/06/2017 | 15:45

Shkencëtarët e ‘provojnë’ se shpirti nuk vdes: Ai kthehet në UNIVERS

Sipas dy shkencëtarëve të njohur, truri i njeriut është në të vërtetë një “kompjuter biologjik” dhe “ndërgjegjja e njerëzve” është një program i drejtuar nga kompjuteri kuantik i vendosur brenda trurit që vazhdon të ekzistojë edhe pasi të vdesim. Siç shkencëtarët e shpjegojnë, pasi njerëzit vdesin, shpirti i tyre kthehet në univers dhe nuk vdes.


Debati për ekzistencën e shpirtit dhe nëse ai është i pavdekshme ose vdes me personin është një histori e pafund që për shekuj me radhë ka zënë kohën e mendimtarëve të mëdhenj të historisë universale. Natyra e saj misterioze vazhdon të magjepsë fusha të ndryshme të shkencës, por tani një grup hulumtuesish ka zbuluar një të vërtetë të re rreth saj: “shpirti” nuk vdes; Ai kthehet në univers, përcjellë gazetametro.net.

Që nga viti 1996, Dr Stuart Hameroff, një fizikan amerikan dhe emeritus në Departamentin e Anesteziologjisë dhe Psikologjisë, dhe Sir Roger Penrose, një fizikant matematik në Universitetin e Oksfordit, kanë punuar në një Teori Kuantike të Ndërgjegjes në të cilën ata pohojnë se shpirti është ruajtur në mikrotubulat e qelizave të trurit.

Teoria e tyre ‘provokative’ pohon se shpirti njerëzor është i përmbajtur nga qelizat e trurit në strukturat brenda tyre të quajtura mikrotubula.

Të dy studiuesit besojnë se truri i njeriut është në të vërtetë një “kompjuter biologjik” dhe “ndërgjegjja e njerëzve” është një program i drejtuar nga kompjuteri kuantik i vendosur brenda trurit që vazhdon të ekzistojë edhe pasi të vdesim.

Për më tepër, të dy shkencëtarët argumentojnë se ajo që njerëzit e perceptojnë si ‘vetëdije’ është në fakt rezultat i efekteve të “efektit kuantik” të vendosur në të ashtuquajturat ‘mikrotubula’. Ky proces emërtohet nga dy shkencëtarët “Reduktimi i Objektivit të Orkestruar” OR).

Teoria tregon se kur njerëzit hyjnë në një fazë të njohur si ‘vdekja klinike’, mikrotubulat e vendosura në tru humbasin gjendjen e tyre kuantike, por mbajnë informacionin që gjendet brenda tyre. Me fjalë të tjera – siç e shpjegojnë ekspertët pasi njerëzit vdesin, shpirti i tyre kthehet në univers dhe nuk vdes ‘.

Duke folur për dokumentarin e Kanalit të Shkencës përmes dokumentarit Wormhole, Dr. Hameroff tha: “Le të themi se zemra ndalon rrahjen, gjaku nuk po rrjedh; Mikrotubulat humbin gjendjen e tyre kuantike. Informacioni kuantik brenda mikrotubulave nuk është shkatërruar, nuk mund të shkatërrohet, dhe vetëm shpërndan dhe shpërndahet në univers në përgjithësi. Nëse pacienti është ringjallur, ky informacion kuantik mund të kthehet në mikrotubulat dhe pacienti thotë: “Kam pasur përvojë të afërt me vdekjen.”

Nëse nuk ringjallen dhe pacienti vdes, është e mundur që kjo informatë kuantike të ekzistojë jashtë trupit, ndoshta për një kohë të pacaktuar, si një shpirt “.

Sipas kësaj teorie, shpirtrat njerëzorë janë më shumë se vetëm ndërveprime të neuroneve në trurin tonë dhe mund të jenë të pranishëm që nga fillimi i kohës. /gazetametro.net

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë