Loading…

Shkencëtarët britanikë po studiojnë variantin delta plus, çfarë do të zbulojnë?

  • 19/10/2021 | 23:10

Shkencëtarët britanikë po studiojnë variantin delta plus, çfarë do të zbulojnë?

Zyrtarët shëndetësorë po ndjekin nga afër këtë mutacion të variantit delta, i cili është ende dominues në Britani, por të dhënat e fundit tregojnë se gjashtë për qind e të gjitha rasteve të renditura gjenetikisht i përkasin një lloji të ri, raporton BBC.

Francois Balu, drejtor i Institutit të Gjenetikës në Londër, thotë se varianti AY.4.2 është rreth 10 për qind më i lehtë për t’u transmetuar sesa lloji origjinal delta, i cili është gjithashtu dominues në të gjithë botën.

Megjithëse AY.4.2 mund të jetë lloji më ngjitës i koronavirusit që nga fillimi i pandemisë, ekspertët thonë se nuk ka gjasa që ai të jetë në gjendje të shmangë efektet e vaksinave aktuale në një masë më të madhe.

AY.4.2 është një nga 45 nën-variantet e virusit delta të regjistruar në të gjithë botën të identifikuar nga shkencëtarët në korrik dhe ka dy mutacione karakteristike, Y145H dhe A222V, në proteinën me të cilën virusi infekton qelizat njerëzore, dhe deri më tani nuk ka asnjë indikacion se këto ndryshime dukshëm e rrisin bartjen e infeksionit, por kjo është duke u studiuar nga ekspertët.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë