Loading…

Shkarkime nga hidrocentralet, pamjet e përmbytjeve në Shkodër

  • 05/03/2018 | 14:40

Shkarkime nga hidrocentralet, pamjet e përmbytjeve në Shkodër

Si pasojë e prurjeve të mëdha të lumenjve disa zona të tëra në Shkodër rrezikojnë përmbytjet. Raportohet se situata është duke u rënduar, kjo edhe si pasojë e shkrirjes së borës në zonat malore.


Niveli i ujit ka arritur në liqenin e Fierzës ishte pranë pikës së rrezikut dhe u vendos hapja e portave të hidrocentralit. Raportohet se shkarkimet janë në masën e 400 metrave kub për sekondë. Sipas informacioneve, prurjet janë rreth 1300 metër kub për sekondë.

Deri më tani është përmbytur fshati Obot, dhe sipërfaqe të tëra tokash bujqësore në zonën e nënshkodrës. Deri më tani rreth 500 hektarë tokë gjenden në ujë, ndërsa rrezikojnë dhe përmbytjet e banesave.

Edhe parashikimet e motit për rinisjen e reshjeve të shiut nuk janë aspak të favorshme për të përballuar situatën.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=obTLIvcyDK4

https://www.youtube.com/watch?time_continue=11&v=_ZMmpYzZCng

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë