Loading…

Shikoni si ua rrjepin lëkurën krokodilëve të gjallë (Foto/Video)

  • 25/12/2016 | 21:50

Shikoni si ua rrjepin lëkurën krokodilëve të gjallë (Foto/Video)

Videoja shqetësuese e publikuar nga Grupi për të drejtat e kafshëve (PETA) ku shihen pamjet ekrokodilëve të cilëve u rrjepjet lëkura për së gjalli në disa ferma në Vietnam.


Ky xhirim i fshehtë, i bërë në mars dhe prill të vitit 2016, tregon se si kafshët në një fermë vendosen në tavolinë para se t’u prihet koka. Më pas, një shufër çeliku u futet në shtyllë kurrizore për t’ua shkatërruar indin nervor.

Kjo praktikë aspak njerëzore njihet si “heqja e palcës” dhe ka për qëllim që t’i bëjë kafshët të palëvizshme, por në video shihet se krokodilët vazhdojnë të lëvizin edhe pse lëkura e tyre është e rrjepur raporton Daily Mail, transmeton gazetametro.net.

Sipas PETA-s, lëkurat e tyre më pas dërgohen në fabrika të lëkurës për t’u shndërruar në çanta, këpucë dhe ora.

MailOnline ka redaktuar videon për të hequr pamjet e rënda. /Gazetametro.net

A crocodile is held down on a metal table while workers slit its neck and insert a metal rod

A metal rod is shoved down the animals' spine to ruin nerve tissue so they can be skinned

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë