Loading…

Shije magjepsëse orientale: Sytliaçi origjinal turk me shije të veçantë

  • 18/03/2022 | 08:16

Shije magjepsëse orientale: Sytliaçi origjinal turk me shije të veçantë

Nëse jeni adhurues i sytliaçit, atëherë është koha e duhur të provoni recetën origjinale nga Turqia, në mënyrë që të kënaqeni me shijen e veçantë.


Përbërësit:

– 6 gota ujë;
– 2 gota oriz;
– 3 gota qumësht;
– 15 lugë sheqer;
– 2 qese të vogla sheqer vaniljeje;
– 1 buding vaniljeje;
– kanellë, nëse dëshironi.

Përgatitja:

Vendoseni ujin në shporet, dhe kur të vlojë qitni orizin dhe përzieni që të mos digjet.

Kur të jetë pothuajse gati, shtoni qumështin, sheqerin dhe sheqerin e vaniljes.

Pak para se të përfundojë, derisa tretja është ende e hollë, në të tundni pudingun të cilin më parë e keni përzier me pak qumësht.

Lëreni të vlojë edhe një herë dhe hiqeni nga shporeti.

Shijojeni.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë