Loading…

Shërbimi inteligjent i Ukrainës ngrit alarmin: Publikon planin e sulmit nga Rusia

  • 22/11/2021 | 09:30

Shërbimi inteligjent i Ukrainës ngrit alarmin: Publikon planin e sulmit nga Rusia

Rusia ka më shumë se 92,000 trupa të grumbulluara rreth kufijve të Ukrainës dhe po përgatitet për një sulm nga fundi i janarit ose fillimi i shkurtit, tha kreu i agjencisë së inteligjencës të mbrojtjes të Ukrainës për Military Times, transmeton Gazeta Metro.


Një sulm i tillë ka të ngjarë të përfshijë sulme ajrore, artilerie dhe sulme të blinduara të ndjekura nga sulme ajrore në lindje, sulme amfibe në Odessa dhe Mariupul dhe një inkursion më të vogël përmes Bjellorusisë fqinje, Brig Ukrainës. Gjenerali Kyrylo Budanov i tha Military Times të shtunën në mëngjes në një intervistë ekskluzive.

Stërvitja ushtarake në shkallë të gjerë e Rusisë në fillim të këtij viti dëshmoi, për shembull, se ata mund të hedhin mbi 3,500 trupa ajrore dhe operacione speciale menjëherë, tha ai.

Sulmi që Rusia po përgatit, tha Budanov, do të ishte shumë më shkatërrues se çdo gjë e parë më parë në konfliktin që filloi në vitin 2014, ku janë vrarë rreth 14,000 ukrainas.

Duke folur për Ëashington Post të premten, ministri i ri i mbrojtjes i Ukrainës, Oleksii Reznikov tha se ishte e paqartë nëse presidenti rus Vladimir Putin ka vendosur ende të sulmojë.

Por Rusia po ndërton kapacitete për ta bërë këtë, tha Budanov për Military Times, duke rritur nivelet e trupave dhe sistemet e armëve në Krimenë e pushtuar dhe duke vendosur sisteme si sistemet e raketave balistike me rreze të shkurtër veprimi Iskandar dhe armë të tjera diku tjetër pranë kufirit. Dhe ai u tall me sugjerimet se kushtet brutale të motit gjatë asaj periudhe të vitit do t’i largonin rusët nga sulmi.

“Nuk është problem për ne dhe rusët,” tha Budanov për luftimet në motin e ftohtë.

 

Sidoqoftë, çdo sulm i tillë fillimisht do të pasonte një seri operacionesh psikologjike që po zhvillohen aktualisht, të dizajnuara për të destabilizuar Ukrainën dhe për të minuar aftësinë e saj për të luftuar, tha Budanov, duke folur përmes një përkthyesi.

“Ata duan të nxisin trazira, përmes protestave dhe takimeve, që tregojnë se njerëzit janë kundër qeverisë,” tha ai. Këto përpjekje përfshijnë protesta të vazhdueshme kundër vaksinimit kundër COVID-19 që Budanov tha se janë organizuar nga Rusia, e cila po përpiqet gjithashtu të nxiti trazira lidhur me ekonominë dhe furnizimin me energji.

Budanov tha se vlerësimet e inteligjencës së SHBA dhe Ukrainës në lidhje me kohën e një sulmi rus janë shumë të ngjashme.

“Vlerësimet tona janë pothuajse të njëjta me kolegët tanë amerikanë,” tha ai./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë