Loading…

Shenjat më të zakonshme të hershme të kancerit që injorohen si nga gratë ashtu edhe burrat

  • 05/12/2021 | 20:02

Shenjat më të zakonshme të hershme të kancerit që injorohen si nga gratë ashtu edhe burrat

Një numër i madh njerëzish i shpërfillin shenjat e hershme të kancerit, ankohen te persona jo profesionistë dhe shkojnë te mjeku vetëm kur çështja bëhet shumë serioze.


Është e rëndësishme të mos injoroni simptoma të pazakonta, të reja dhe të pashpjegueshme. Edhe pse mund të shkaktohen edhe nga sëmundje më pak të rrezikshme, nëse vazhdojnë, ia vlen të kontrolloni gjendjen me mjekun.

Një nga shenjat e para të kancerit të mushkërive, që të sëmurët e kujtojnë më vonë, është humbja e frymëmarrjes.

Kanceri i tiroides gjithashtu mund të shkaktojë probleme me frymëmarrjen nëse një gungë ose tumor shtyp trakenë. Çdo problem i frymëmarrjes që vazhdon është një arsye për të parë një mjek.

Problemet e gëlltitjes shoqërohen me kancerin e ezofagut dhe laringut, i cili ndonjëherë është shenjë e kancerit të mushkërive. Ngjirja e zërit, një zë më i butë ose një ndjenjë se diçka po ju shtyp në fyt mund të jetë një shenjë e hershme e kancerit të tiroides. E njëjta gjë mund të tregohet nga ndjenja se diçka ka ngecur në lafshë.

Ethe dhe infeksione të shpeshta

Kjo mund të jetë një shenjë e leukemisë, një kancer i qelizave të gjakut që fillon në palcën e eshtrave. Leukemia bën që palca e eshtrave të prodhojë qeliza të bardha anormale, kështu që trupi nuk mund të luftojë më infeksionet. Mjekët shpesh e diagnostikojnë leukeminë vetëm pasi pacienti është ankuar për ethe, dhimbje dhe simptoma të ngjashme me gripin që zgjasin për një kohë të gjatë.

Probleme me stomakun

Sado beninje mund të tingëllojë, dhimbja e barkut shpëtoi jetën e disave, sepse mjekët i dërguan me kohë për një ekografi dhe zbuluan se kishin një tumor të mëlçisë. Dhimbjet e stomakut ose problemet e shpeshta të stomakut mund të tregojnë gjithashtu kancerin e zorrëve. Shumë pacientë me kancer të zorrëve thanë se mjekët e tyre fillimisht menduan se vuanin nga ulcera.

Dobësi dhe lodhje

“Kisha vazhdimisht nevojë për t’u ulur dhe një mbrëmje isha shumë i lodhur për të udhëtuar në shtëpi,” është një përshkrim i zakonshëm i leukemisë. Dobësia e përgjithshme dhe lodhja janë simptoma të formave të ndryshme të tumoreve, ndaj është e rëndësishme të vërehen simptoma të tjera. Në çdo rast, nëse ndiheni të lodhur pa arsye dhe gjumi më i gjatë nuk ju ndihmon të ndalet lodhja, flisni me mjekun tuaj.

Humbje peshe e pashpjegueshme

Nëse vëreni se kilogramët po shkrihen dhe nuk keni ndryshuar dietën apo stërvitjen, duhet të pyesni veten pse ndodhi kjo. Humbja e peshës mund të jetë një simptomë e kancerit të zorrëve dhe tumoreve të tjera të sistemit tretës. Ai gjithashtu tregon kancerin që është përhapur në mëlçi sepse ndikon në oreksin e trupit dhe aftësinë për të hequr papastërtitë.

Ndryshimet në thonjtë

Ndryshimet e pashpjegueshme në thonjtë mund të tregojnë forma të ndryshme të tumoreve. Një vijë ose pikë kafe ose e zezë poshtë thonjve mund të tregojë kancer të lëkurës. Një pamje e re e thonjve të lakuar (duke u ulur pas majave të gishtave mund të tregojë kancer të mushkërive. Thonjtë e zbehtë ose të bardhë mund të tregojnë se mëlçia nuk funksionon siç duhet dhe ndonjëherë tregon kancer të mëlçisë.

“Acidi i stomakut” kronik dhe ndjenja e ngopur pas një vakti të vogël

Shenja më e zakonshme e hershme e kancerit të stomakut është dhimbja në pjesën e sipërme ose të mesme të barkut që i ngjan urthit. Përkeqësohet pas ngrënies. Është konfuze që simptoma zhduket pas marrjes së ilaçeve për urthin, gjë që çon në përfundimin e gabuar se është një problem i vogël. Nëse keni periudha të shpeshta të acidit në stomak dhe dhimbje barku, si dhe një ndjenjë ngopjeje pas vakteve të vogla, shkoni te mjeku. Nëse keni ngrënë një picë të madhe, urthi është një reagim i mundshëm i stomakut, por nëse urthi shfaqet shpesh ose shoqëroheni me dhimbje të lehta të vazhdueshme në gjoks pas ngrënies, shkoni te mjeku dhe kërkoni një analizë për kancerin e ezofagut.

Probleme me zorrët

Kapsllëku, diarreja ose ndonjë ndryshim tjetër në jashtëqitje mund të tregojnë kancer. Nëse zgjat më shumë se disa ditë dhe nuk ka asnjë arsye të dukshme (nuk keni as grip, nuk jeni helmuar nga ushqimi) është koha për t’u shqetësuar.

Pacientët me kancer të zorrës së trashë shpesh thonë se kanë vënë re jashtëqitje më të shpeshta dhe një ndjenjë se nuk i kanë zbrazur plotësisht zorrët. Një nga shenjat e para të kancerit të pankreasit është jashtëqitja e yndyrshme, e cila është e shpeshtë, më e madhe, më e zbehtë dhe ka një erë më të pakëndshme se normalja. Kjo është një shenjë se trupi juaj nuk po e përthith ushqimin normalisht.

Simptomat e kancerit që gratë më shpesh i injorojnë:

-Gjinjtë e kuq, të lënduar dhe të fryrë

-Ndryshimet në thithka (lëkura, dhëmbëzimi ose përdredhja)

-Ënjtje ose peshë jonormale trupore (mund të tregojë kancerin e vezoreve)

-Ndjenjë të ngopur dhe humbje oreksi

-Menstruacione të pazakonta të rënda dhe të dhimbshme ose gjakderdhje ndërmjet periodave (mund të tregojë kancerin e mitrës)

Simptomat e kancerit që meshkujt më shpesh i injorojnë:

-Probleme me ereksionin (shenja e mundshme e kancerit të prostatës)

-Dhimbje dhe rëndim në ijë, ije, kofshë ose bark (një nga shenjat e kancerit të prostatës është vetëm një dhimbje e vazhdueshme në këtë zonë)

-Ënjtje e testikujve ose gunga (shenjë e mundshme e kancerit të testikujve, kryesisht pa dhimbje)

-Thithka me luspa ose e dhimbshme ose rrjedhje prej saj (burrat gjithashtu mund të kenë kancer gjiri)

Vështirësi në urinim ose disa ndryshime (kanceri i prostatës)

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë