Loading…

Shëndeti i zemrës – një arsye tjetër për të qenë aktiv në pleqëri

  • 26/11/2023 | 10:18

Shëndeti i zemrës – një arsye tjetër për të qenë aktiv në pleqëri

Asnjëherë nuk është vonë që të filloni të ushtroheni, sipas një studimi të madh që zbuloi se mbi 60-ta aktivë ulnin rrezikun e tyre për sulm në zemër dhe goditje në tru.


Njerëzit të cilët shkuan nga të qenët i ulur në punën jashtë tre ose katër herë në javë zvogëluan rrezikun e tyre për probleme të zemrës deri në 11 përqind në krahasim me ata që nuk ushtronin.

Dhe niveli i aktivitetit të nevojshëm për të shkaktuar një ndryshim ishte i barabartë me vetëm një orë vrapim në javë – më pak se 75 deri në 150 minuta të rekomanduara nga Spitali Kombëtar Britnaik.

Studimi i më shumë se një milion njerëzve zbuloi që ata që punonin pesë herë në javë, por ndaluan se rreziku i tyre u rrit me 27 për qind.

Studiuesit në Korenë e Jugut thanë se gjetjet e tyre ishin të dukshme edhe tek njerëzit me aftësi të kufizuara dhe gjendjet kronike siç janë presioni i lartë i gjakut ose diabeti tip 2.

Ata kanë nxitur mjekët që të përshkruajnë aktivitet fizik për pacientët më të moshuar në një përpjekje për të parandaluar problemet kryesore shëndetësore.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë