Loading…

Shefi i Cosa Nostras, urdhëruesi i vrasjes së Giovanni Falcones dhe Paolo Borsellinos ndëron jetë në burg

  • 25/09/2023 | 13:53

Shefi i Cosa Nostras, urdhëruesi i vrasjes së Giovanni Falcones dhe Paolo Borsellinos ndëron jetë në burg

Bosi italian i Mafias Matteo Messina Denaro i cili ishte njëri ndër personat më të kërkuar deri sa u kap këtë vit ka vdekur, transmeton Gazeta Metro.


61 vjeqari ishte i njohur si bosi i mafias së njohur italiane Cosa Nostra dhe kishte kaluar 30 vite në arrati deri sa u kap në janar. Ai ishte duke u trajtuar për kancer kohën kur ishte arrestuar dhe pastaj u transportua nga burgu në spital.

Denaro ka qenë përgjegjës për disa vrasje. Ai u gjykua dhe u dënua në mungesë vë vitin 2002 për krimet si përfshirja në vrasjen e Giovanni Falcones dhe Paolo Borsellino dhe ishte dëgjuar në publik duke ku mburrej se ai do të mund ta mbushte një varrezë të tërë me viktimat e tij, raporton BBC.

Ai gjithashtu akuzohej për trafikim droge, shpërlarje parash e një numër tjetër të krimeve.

Pavarësisht se ishte në arrati që nga viti 1993 Messina Denaro mendohet se drejtonte ende mafian duke dhënë urdhëra nga disa lokacione sekrete./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë