Loading…

SHBA sot pret largimin e familjarëve të stafit të ambasadës nga Ukraina

  • 24/01/2022 | 09:28

SHBA sot pret largimin e familjarëve të stafit të ambasadës nga Ukraina

SHBA ka urdhëruar të familjarët e stafit të ambasadës së saj në Ukrainë të largohen nga ky vend pas tensioneve në rritje në këtë rajon.


Departamenti i Shtetit ka dhënë gjithashtu leje për largimin e stafit jothelbësor dhe u bëri thirrje qytetarëve amerikanë në Ukrainë që të konsiderojnë largimin nga ky shtet.

Në një deklaratë, Departamenti i Shtetit tha se ka raporte se Rusia po planifikon një veprim ushtarak kundër Ukrainës. Edhe pse Rusia ka mohuar pretendimet se po planifikon të pushtojë Ukrainën, raportoi BBC.

Departamenti i Shtetit paralajmëroi gjithashtu amerikanët që të mos udhëtojnë në Ukrainë dhe Rusi për shkak të tensionit të vazhdueshëm dhe “mundësisë për shqetësim të qytetarëve amerikanë”.

Një zyrtar i Departamentit të Shtetit i tha agjencisë së lajmeve AFP se ambasada mbetet e hapur, por përsëriti paralajmërimet e Shtëpisë së Bardhë se një pushtim mund të vijë në “çdo kohë”. Sipas tij, qeveria “nuk do të jetë në gjendje të evakuojë qytetarët amerikanë në një rast të tillë”.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë