Loading…

SHBA dhe Arabia Saudite arrijnë marrëveshje prej 110 miliardë dollarësh

  • 20/05/2017 | 20:39

SHBA dhe Arabia Saudite arrijnë marrëveshje prej 110 miliardë dollarësh

Një zyrtar i Shtëpisë së Bardhë njoftoi sot për arritjen e marrëveshjes me Arabinë Saudite për shitje të armëve me një vlerë prej 110 miliardë dollarë nga SHBA-të për Arabinë Saudite, në ditën e parë të vizitës së presidentit Donald Trump në Riad, ku ai po zhvillon vizitën e tij të parë zyrtare jashtë vendit, transmeton Gazeta Metro.


“Presidenti dhe sekretari i Shtetit Tillerson do të asistojnë një ceremoninë e nënshkrimit të kontratës prej 110 miliardë dollarëve”, deklaroi ky përgjegjës.

“Kjo kontratë synon të mbështesin sigurinë afat gjatë të Arabisë Saudite dhe të rajonit në Gjirit përballë kërcënimeve iraniane”, shtoi ai pa dhënë detaje mbi marrëveshjet./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë