Loading…

Shaqir Totaj pranon detyrën e kryetarit të Prizrenit

  • 06/12/2021 | 12:06

Shaqir Totaj pranon detyrën e kryetarit të Prizrenit

Shaqir Totaj edhe zyrtarisht ka marrë detyrën e kryetarit të Prizrenit. Pa ndonjë ceremoni solemne dhe në mënyrë të thjeshtë është bërë pranim-dorëzimi i pushtetit nga ish kryetari, Mytaher Haskuka.


Në një konferencë të përbashkët për medie, u premtua bashkëpunim i ndërsjellë dhe u tha se shumë shpejtë do të bëhet e ditur koalicioni dhe kabineti qeveritar i udhëheqjes së re.

Kryetari i sapo zgjedhur, Shaqir Totaj u shpreh falënderues ndaj ish kryetarit Haskuka dhe tha se ky ndërrim i pozicioneve tregon traditën dhe tolerancën e Prizrenit.

Ai u zotua se në krye të qytetit historik të Kosovës do të kenë qasje bashkëpunuese me të gjithë dhe zhvillimore.

“Së pari dua t’iu falënderojë për pritjen që na keni bërë dhe punën që keni bërë. Pasi për katër vjet nuk është e lehtë të udhëheqës një qytet si Prizreni. Jam mirënjohës, po ashtu edhe për mundësinë që të ardhmen kurdo që kemi nevojë me informacione shtesë për projektet t’iu drejtohemi juve, si dhe drejtorët aktual eventualisht të vazhdojnë punën për të siguruar një kontinutet që qyteti ka nevojë. Ne gjithsesi do të vazhdojmë me një përkushtim dhe qasje pak më të ndryshe. Besoj shumë se qyteti i Prizrenit në frymën e një kulture, tradite dhe tolerance do të vazhdojë më tutje. Ky pranim-dorëzim i pushtetit tregon se Prizreni e ka një traditë dhe një kulturë”, tha ai.

Bashkëpunim për shtyrjen e projekteve zhvillimore premtoi edhe ish kryetari Haskuka, i cili u shpreh falënderues ndaj gjithë ish-bashkëpunëtorëve të tij.

Ai tha se në projektet si zona ekonomike e Prizrenit, Totaj do të ketë mbështetjen e tij.

“Unë i uroj punë të mbarë në menaxhimin e qytet dhe projekte të reja. Patëm një takim të gjatë, kemi pas edhe javën e kaluar një takim ku i kam shpjeguar projektet dhe disa çështjet më problematike. Dua t’i falënderojë të gjitha punëtorët e administratës për punën gjatë 4 vjetëve në realizimin e projekteve…Çdo drejtor e ka dosjen gati për drejtorët e rinj që do t’i marrin në pranim dorëzimin. Ne jemi të interesuar që Prizreni të zhvillohet, mos të ketë ndërprerje në aspektin e menaxhimit dhe problemeve të tjera që i ka qyteti. Prandaj çdo drejtor do t’i dorëzojë projektet që i ka komuna në mënyrë që mos të ketë ndërprerje të projekteve”, theksoi ai.

Në këtë konferencë, Totaj bëri të ditura edhe koalicionet e mundshme me partitë tjera politike për të krijuar shumicën në asamblenë komunale.

“Jemi në bisedime dhe akoma nuk e kemi të qartë pasi nuk është vetëm një opsion sa i përket raporteve me LDK. Bisedimet janë me ton të mirë dhe presim që ditëve në vijim të kemi situatë më të qartë. Kurse emërimi i kabinetit pritet gjatë muajit dhjetor”, shtoi ai.

Krahas kësaj, në një konferencë të veçantë për medie, Totaj bëri të ditur se të premten do të bëhet betimi i asamblistëve të rinj komunal dhe zgjedhja e kryesuesit.

Ai qytetarëve prizenas iu premtoi transparëncë në udhëheqje.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë