Loading…

Shahisti rus: Putin është kriminel lufte

  • 28/09/2022 | 08:08

Shahisti rus: Putin është kriminel lufte

Që kur presidenti rus, Vladimir Putin, shpalli mobilizimin “e pjesshëm” të popullsisë dhe rekrutimin e 300 mijë rezervistëve, kritikat janë shumëfishuar në të gjithë vendin.


Protestat kundër luftës në Ukrainë dhe rekrutimi i ushtarëve të rinj kanë lënë tashmë më shumë se 2300 të burgosur në Rusi dhe zërat që kritikojnë vendimet e Kremlinit vazhdojnë të rriten.

I fundit është shahisti i njohur Garry Kasparov. Rusia e ka akuzuar tashmë kampionin e shahut si “agjent i huaj”, pra për kryerjen e aktiviteteve politike të financuara jashtë vendit. Kasparov, i cili jeton në Shtetet e Bashkuara, por tani ndodhet në Gjermani, njihet për kundërshtimin ndaj presidentit Putin, deklaratat e fundit të të cilit kanë ndezur shahistin, i cili e ka cilësuar regjimin rus një “diktaturë fashiste”.

“Është koha të kthehemi për të folur rreth objektivave të luftës. Për të thënë me zë të lartë dhe qartë se territori i Ukrainës duhet të çlirohet 100 për qind nga pushtuesit rusë. Se nuk mund të ketë kthim në normalitet për Rusinë me Putinin, kriminelin e luftës, ende në krye”, ka shkruar ai në Twitter.

Në kundërshtimin e disa qytetarëve rusë për t’u bashkuar me ushtrinë për të marrë pjesë në luftë, Kasparov e ka përshkruar mobilizimin si “të dëshpëruar”. Ai ka kritikuar edhe Perëndimin, duke pasur parasysh se ai ende po “frenohet”, “Është koha për të përfunduar punën, për t’i dhënë gjithçka Ukrainës dhe asgjë Putinit. Por aleatët perëndimorë ende po frenohen pavarësisht transformimit të hapur të Rusisë në një diktaturë fashiste”.

“Erërat e lirisë po lëvizin nëpër botë. Irani, Dagestani, njerëzit janë të frymëzuar direkt dhe indirekt. Nëse Ukraina mund ta mposht Putinin, diktatorët nuk janë të pathyeshëm. Edhe Serbia nuk do të njohë aneksimet e paligjshme të Putinit, duke mos dashur të mbështesë një humbës”.

“Kontrata e besnikërisë për përfitime e Putinit me popullin rus është thyer në shkëmbin e rezistencës së Ukrainës. Çfarë kuptimi ka tani dhuna juaj në familje, terrori juaj i jashtëm? Nuk ka më asnjë shpërblim për burokraci dhe silovikë, vetëm arratisje apo izolim”, shprehet ai.

“Putini po ngjitet si zakonisht, duke shpresuar të dalë nga një situatë e humbur. Koncesionet do të nxisin më shumë agresion. Ukraina duhet të marrë gjithçka që i nevojitet për të kapur avantazhin, tani. Ky është mesazhi im këtu në Gjermani, se gjysma e masave kanë përfunduar nëse lufta do të përfundojë. Kasparov e ka të qartë: tani që Rusia është dobësuar, Ukraina dhe Perëndimi duhet të bëjnë gjithçka. Por hija e një lufte të mundshme bërthamore vazhdon të zgjasë”, tha ai.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë