Loading…

S’është më vetëm KEDS, qytetarët vendosin se ku ta blejnë rrymën

  • 17/03/2017 | 19:53

S’është më vetëm KEDS, qytetarët vendosin se ku ta blejnë rrymën

Nga 1 prilli i këtij viti, Zyra e Rregullatorit të Energjisë do të heqë dorë prej kompetencave të rregullimin e çmimeve të energjisë elektrike.


Kjo, pasi në Kosovë përpos KEDS-it, janë licencuar edhe dy kompani të tjera për të furnizuar me energji të konsumatorëve si atyre të amvisërisë, ashtu edhe të biznesit.

Me anë të këtij liberalizimi, u mundësohet konsumatorëve që të zgjedhin vetë furnizuesin me energji elektrike.

Edhe mbështetësit e këtij projekti kanë vlerësuar se liberalizimi i tregut ndikon në çmime të arsyeshme të këtij produkti.

Nëse kompania serbe i plotëson kushtet, atëherë në vend bëhen 4 kompani që kanë licencë në shitjen e energjisë elektrike te konsumatorët.

Nisma për liberalizmin e tregut energjetik, është ndihmuar nga USAID-i me projektin e financuar amerikan “Repower Kosovo”.

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë