Loading…

Serbia po provokon që edhe ne t’i arrestojmë politikanët e tyre

  • 05/01/2017 | 12:32

Serbia po provokon që edhe ne t’i arrestojmë politikanët e tyre

Duke e quajtur situatë absurde, arrestimin e kreut të AAK-së Ramush Haradinaj e ka komentuar edhe ministri i Punëve të Jashtme në Kosovë Enver Hoxhaj.

Gazeta Metro raporton se Hoxhaj është në kontakt të vazhdueshëm me Ministrinë e Punëve të Jashtme të Francës për këtë situatë të papranueshme siç e quan ai.

“Unë personalisht dhe me kolegët e mijë nga Qeveria po merremi me këtë situatë absurde prej ditës së djeshme dhe kam komunikuar tashmë edhe zyrtarisht se flet-arrestet e Serbisë janë të papranueshme”, ka thënë Hoxhaj.

Sipas ministrit për Punë të Jashtme fletëarrestët e Serbisë dhe kërkesat e tyre janë të motivuara politikisht dhe provokim .

“Kërkesat e Serbisë për arrestimin e shtetasve të Kosovës dhe ish-luftëtarët e UÇK-së është një thirrje e hapur për ta tensionuar situatën në Kosovë dhe Ballkan. Kërkesat serbe të motivuara politikisht për arrestimin e qytetarëve dhe lidershipit të Kosovës janë thirrje për të vepruar në mënyrë reciproke gjë që Kosova më së paku e dëshiron. Ambasadat tona në Francë dhe institucionet e Kosovës po bëjnë përpjekje maksimale për ta liruar z Haradinaj dhe tashmë diplomatët tanë edhe e kanë takuar atë personalisht”, thotë Hoxhaj./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë