Loading…

Serbia nuk mund të hyjë në BE pa e njohur Kosovën

  • 15/02/2017 | 08:27

Serbia nuk mund të hyjë në BE pa e njohur Kosovën

Arritja fondamentale e Planit të Ahtisaarit është se e ka zgjidhur problemin e statusit të Kosovës njëherë e përgjithmonë, edhe nëse Pavarësia e shpallur para nëntë vjetësh nuk është njohur ende nga të gjitha palët. Kështu thotë ish-ndërmjetësi në negociatat për status të Kosovës, Albert Rohan.


Në një intervistë për “Kohën Ditore”, me rastin e nëntëvjetorit të Shpalljes së Pavarësisë së Kosovës, Rohan, i cili bashkë me presidentin Martti Ahtisaari kanë udhëhequr bisedimet e Vjenës, flet për problemet e mbetura në funksionimin e shtetit të Kosovës, si dhe për çështjet që ai mendon se duhet të jenë prioritet për vendin.

Qëllimi më i rëndësishëm që Kosova duhet ta ketë përpara vetes në vitet e ardhshme është ta zërë hapin me Serbinë në procesin e afrimit me Bashkimin Evropian, “ashtu që dy vendet të mundë të anëtarësohen në BE në të njëjtën kohë”, thotë Rohan, derisa Gjykatën Speciale e sheh si të dobishme për vendin, meqë, përmes saj, “duke e individualizuar fajin, çdo nocion për një përgjegjësi kolektive të Kosovës apo UÇK-së do të hiqet”.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë