Loading…

Serbia kërkon dorëzimin e Haradinajt e vetë nuk i dorëzon të kërkuarit

  • 12/01/2017 | 11:40

Serbia kërkon dorëzimin e Haradinajt e vetë nuk i dorëzon të kërkuarit

Beogradi vështirë se mund të llogarisë në ekstradimin e ish –komandantit të UÇK-së Ramush Haradianj, shkruan Komersant i Moskës.


Arsye, sipas kësaj gazete është fakti se Tribunali i Hagës dy herë e ka shpallur të pafajshëm Haradinajn. Gazeta shton se Serbia, derisa kërkon ekstradimin e Haradinajt, ajo me këmbëngulje po e injoron dorëzimin e dy shtetasve serbë në Mal të Zi të akuzuar për organizim të puçit në këtë vend në tetorin e vitit 2016.

Ramush Haradinaj u ndalua në aeroportin e Bazelit nga autoritetet franceze mbi bazën e një urdhërarresti ndërkombëtar të lëshuar nga autoritetet serbe për, sic thuhet, “krimet e kryera gjatë luftës në Kosovë”.

Ndryshe, Haradinaj ka mbërritur në Gjykatën në Colmar të Francës, aty ku do të mbahet seanca për të./gazetametro.net

 

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë