Loading…

Serbia i frikohet Kosovës në Interpol: Ministri serb thotë se do të ishte vendim politik

  • 23/10/2018 | 09:41

Serbia i frikohet Kosovës në Interpol: Ministri serb thotë se do të ishte vendim politik

Serbia po i frikohet Kosovës në Interpol dhe po e vazhdon propagandën e saj agresivë kundër këtij synimi të Kosovës.

Ministri i punëve të brendshme i Serbisë Nebojsa Stefanovic ka deklaruar se çdo tregim për kërkesën e Kosovës për pranim në Interpol paraqet politizim të kësaj organizate policore.

Pranimi eventual paraqet edhe shkelje të vrazhdtë të së drejtës ndërkombëtare dhe Rezolutës 1244 të Këshillit të Sigurimit të OKB-së, ka thënë ministri serb sipas medieve serbe, transmeton gazetametro.net.

Po ashtu, ai ka thënë se, sipas tij, ky do të ishte pecedent në kundërshtim me rregullat e Interpolit, të cilat “në mënyrë strikte dhe pa ekuiovoke parashikojnë se vetëm anëtaret e OKB-së dhe vëzhguesit në OKB mund të jenë anëtare të Interpolit.

Vendimi eventual i Asamblesë së përgjitshme për pranimin e Kosovës do të paraqitte vendim politik, i cili nuk është i mbështetur në të drejtën ndërkombëtare, ndërsa pasojat do të jenë të dëmshme jo vetëm për Serbinë, por edhe për anëtaret e Interpolit, ka thënë Stefanovic./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë