Loading…

Serbia i frikësohet antarësimit të Kosovës në Interpol

  • 17/11/2018 | 12:18

Serbia i frikësohet antarësimit të Kosovës në Interpol

Presioni i ambasadave perëndimore është i madh dhe po punohet shumë për antarësismin e Kosovës në Interpol ka thënë Ministri i Brendshëm serb Nebojsa Stefanovic.


Stefanovic gjithashtu tha se argumenti i Kosovës për anëtarësim për të mundësuar luftën kundër krimit “nuk pi ujë sepse nuk keni nevojë për Interpol”.

“Kam frikë se anëtarsimi i Kosovës në Interpol do të bëhet hakmarrje për Serbër dhe Tribunalit Ndërkombëtar pë Krime Lufte. Kosovarët do të përndjekin ligjërisht ushtarët tanë dhe gjithë ata që ishin të përfshirë në luftë gjatë vitit 1999” ka thënë Stefanovic, transmeton gazetametro.net.

Sipas tij, Kosova nuk mund të jetë anëtare e Interpolit, sepse rregullat e kësaj dege kërkojnë që ajo të jetë anëtare e Kombeve të Bashkuara ose të ketë statusin e një vëzhguesi./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë